Suvi on kõigile põhjamaalastele kauneim aeg aastas. Kui seda poleks, tuleks suvi välja mõelda. Eesti lühike, kuid seda kaunim suvi on suurepärane võimalus lühemateks ja pikemateks avastusretkedeks. Meie tutvustame seiklemist Tartust Toilasse, mis viib kaugemalegi.

Meie alguspunktiks on ajaauk „VR Tartu 1913“. See on ka põhjus, miks me tihti Jõhvi maanteel liigume. Kui teile meeldivad uued ja põnevad kogemused, tasub kindlasti külastada virtuaalset ajarännakut 1913. aasta augustikuisesse Tartu kesklinna. „VR Tartu 1913“ on inspireerinud lisaks paljudele külastajatele ka Tartu tegelikke staare – tudengeid, kes pole pidanud paljuks meie lahendust erinevate teadussuundade abil uurida. Viimane tehti semiootika vallas ja keskendus virtuaalreaalsuse liidesele Lev Manovichi „uue meedia keele“ valguses. Aga kui teid nii süstmeene lähenemine ei kõneta, tasub meelde jätta, et meie juures kogete ajalugu nagu päriselt!

Vaade 1913. aasta Tartule.

Toila poole teele asudes soovitame Kääpale jõudes korraks maanteelt maha keerata, sest just seal asub Kalevipoja Koda, mille uus püsinäitus jõudis 2020. aasta näituste kolme parima püsinäituse sekka. Eepose teemaline näitus ei ole harjumuspärane rahvuskangelase lugu. Siin avatakse eepost ja Eesti rahvuskangelast loovuse ja loomingulisuse kaudu võttes appi nii kirjanduse, kunsti kui ka kaasaegse tehnoloogia.

Külastajad Kalevipoja Lennukis

Lennuki meeskonna teekond maailma veerele. @Kalevipoja Koda

Lähenedes Toilale, tasub teada, et sellel suvel toimub Toila teel remont ning Oru pargile on mõistlikum läheneda Voka kaudu. Meie ajaauk „VR Toila 1938“ asub Oru pargi ja Toila gümnaasiumi vahelise jalgtee ääres. Kui eelistate pärast pikka istumist veidi pikemat jalutust, siis jätke oma sõiduk Karuväravate parklasse. Aga kui eelistate kiirelt ajaauku hüpata, siis tulge koolimaja tagusesse parklasse. Kõnnite jalgteed mööda gümnaasiumihoone teisele poole ja oletegi meie klaasist paviljoni juures kohal. Ida-Virumaa 2021. aasta parimaks seikluseks valitud ajarännak võib alata.

Oru pargi Karuväravad

Rändamine, eriti ajas rändamine, teeb teadagi näljaseks. Nii uuritakse meie käest tihti: „Kus soovitate süüa?“ Toilas kohapeal saab süüa neljas kohas. Neist esimene on Toila SPA Hotelli restoran Mio Mare ja Grillpaviljon. Hubane restoran Mio Mare on klassikaline a la carte restoran, mis pakub maitse-elamusi ning tuleb alati külaliste erisoovidele vastu. Kes soovib nautida suve ja jääda õue, saab elamuse Grillpaviljonist, kus maitsvad road valmivad kuumadel sütel.

Toila SPA Hotelli restoran Mio Mare.

Peale selle pakuvad Toilas maitsvat kehakinnitust Vana Fregati Pubi, mis asub otse Toila südames ja ka toite valmistavad südamega. Sadamas, kohe päris mere ääres, asub Toila Mereresto. Restorani läheduses on avalikud võrkpalliplatsid, kui soovite ootamise ajal füüsilisemat tegevust. Romantikutele pakub rõõmu fossiilide rikas kivirand.  Pannkoogi ja kohvi sõprad leiavad oma Toila Pargi Kohvikust.

Vana Fregati Pubi

Pikk suvepäev viib mõtted lõõgastusele ja kosutavale unele. Toilas on mõndagi põnevat, mille vahel valida. Ajaloolise Toila Oru pargi vahetus läheduses asub Pühajõe Puhkemaja. Siinne soe pererahvas pakub puhkemajas aastaringselt majutust, suvel saab lõõgastuda kämpingutes ja värske ägeda uudisena ka glämpingutes. Külastajate rõõmuks on puhketalu õuel saun, bassein ning grillmaja. Aktiivsete tegevuste otsijad saavad puhketalus mängida võrkpalli. Oru pargiga on seotud ka Toila Valgevilla. Oru pargi rajanud Jelissejevid kasvatasid jahikoeri, kelle jaoks see maja omal ajal ehitatigi. Kahe maailmasõja vahelise Eesti Vabariigi perioodil asus majas politseijaoskond. Täna saab Valgevillas puhata mugavalt kontaktivabalt. Oru pargis, aga leidub lossiga seotud kohti veelgi, mis kõik ootavad avastama. Näiteks Nõiametsa paviljon ja endise kiviktaimla asukoht.

Pühajõe Puhkemaja.

Kui otsite terviklikku lõõgastust ja majutust, ilma vahepeal hotellist lahkumata, soovitame ennast sisse seada Toila SPA Hotelli. Peale mugavate tubadele ja luksuslikemate sviitide asub samas majas Wellnesskeskus Orhidee. Toila Termides leiavad vee- ja saunarõõme pere pisemad ja suuremad.

Toila SPA Hotell.

Kui olete Eestimaad avastamas karavaniga, siis ootavad teid nii Pühajõe Puhkeküla kui ka Toila SPA Hotelli kämping. Aga merekaldal ootab puhkajaid üks hoopis isevärki hoone – KÄRG. Selle suve uudis.

Loojang Toila rannas ning KÄRG

Kuigi isegi siis, kui ajarännakul on käidud, kõht täis söödud ja kosutav uni magatud, pakub Toila veel ühte väärt elamust. Nimelt kuulub Põhja-Eesti klint, hellitavalt lihtsalt pankrannik, Eesti suurimate geoloogiliste väärtuste ja vaatamisväärsuste sekka. Ja kas teadiste, et selle kõrgeim, üle 55 meetri kõrguv osa ja ka kõige pikem – ligi 23 km katkematu osa jääb Ida-Virumaale, ulatudes Saka külast Toila laheni. Ja enne kui te pole merel käinud, pole te ka pankrannikut näinud. Merele viib teid muhe kapten Ilmar purjekaga Tütarsaare Aino. Ise otsustate, kaugele mööda pankrannikut seilate, olgu randumine kas Narva-Jõesuus või Narvas. Meil on suur rõõm teatada, et üsna pea on oodata koostööst sündivat unustamatut rännakut ajas, mis kulgeb nii maismaal kui merel. Püsige silmapiiril!

Kapten Ilmar randumas purjekaga “Tütarsaare Aino”

Ida-Viru seiklused panevad ahhetama kogu pere ning annavad põhjust hüüda “Mida Viru!”.

 

 

Kodulehe tegemine - Vulpes Digital Vulpes Digital