Maailm on täis lugusid uhketest lossidest, mis on tänaseks jäädavalt kadunud. Maailmaimedest ja murrangulistest sündmustest saab lugeda raamatutest või vaadata piltidelt, kuid kas ajaloos saab ise olla kohal?

Kutsume teid ajaaugu „VR Toila 1938“ uuele rännakule „Kadunud hiilguse jälgedes“. Ajaaugu „VR Toila 1938“ külastajatelt saadud tagasiside põhjal sooviti väga lisaks söögisaalile näha teisi lossi siseruume. Nii otsustasime järgmise suure tööna võtta ette just suure saali, mis oli lossi esindusruum nii Jelissejevite kui ka Pätsi ajal. Pea aasta kestnud töö käigus oleme kild-killu haaval kogunud kokku suure saali kohta säilinud teadmise.

Lossi esindusruum, suur saal, oli väga detailirohke, keskkonda iseloomustas äärmiselt rikkalik dekoor, mida ilmestas Vladimir Makovski laemaal. Hetke tabamise meistriks nimetatud Makovski pole eestlastele ehk nii tuntud kui vene publikule, kuid tema puhul tõmmatakse tihti paralleeli eestlastele tuttavama kriitilise realismi esindaja Ilja Repiniga. Aastatel 1882–1894 õpetas Makovski Moskva maali-,skulptuuri- ja arhitektuurikoolis. Neil aastatel tegi ta mitu visandit Päästja Kristuse katedraali jaoks, maalis ikoone Borki kiriku ja kabeli jaoks. Ka Toila Oru lossi laemaal oli piibli ainetel.

Kuna meie poolt pakutava ajalooline kogemus on värviline, siis tegelesime eriti palju just selle osaga. Oleme info suure saali kohta kogunud kokku kild-killu haaval. Oleme uurinud Makovski koloriidi kasutust, töötanud läbi kaasaegsete mälestused/meenutused suurest saalist 1930. aastate lõpust jpm. Kõik selleks, et tulemus vastaks võimalikult täpselt olnule.
Tulemus on igatahes vaatamist ja kogemist väärt.

Niisiis, äratame selle äärmiselt rikkaliku dekooriga lossi esindusruumi taas ellu! Teie ees avanevad vaated riigipea suveresidentsi esindussaalile, mida ilmestavad sinakas-lillaka kristalliga massiivsed kroonlühtrid ja kunstnik Vladimir Makovski laemaal. See on rännak ajas, mis tekitab tunde nagu toimuks kõik siin ja praegu.

Avamine 16. juulil 2021.

 

Kodulehe tegemine - Vulpes Digital Vulpes Digital